Mohou si kandidáti do zastupitelstva vynucovat prostor pro inzerci v obecním zpravodaji?

volby3

Dalším opakujícím se dotazem redakcí obecních zpravodajů je, zda mohou jednotlivé kandidující subjekty vyžadovat uveřejnění své předvolební prezentace.

Placenou inzerci si redakční rada volí sama – je to klasický smluvní vztah a tedy nevynutitelný. Pokud žádnému kandidujícímu subjektu není umožněna politická prezentace prostřednictvím placené inzerce, neexistuje žádný prostor pro jakákoliv pochybná tvrzení o cenzuře či neústavnosti. Svoboda tisku se tím spíše akcentuje svobodou volit obsah vydání periodika. Za obsah vydání odpovídá vydavatel, tedy se jedná o jeho zodpovědnost.

Redakce samozřejmě může kandidujícím subjektům nabídnout i propagaci neplacenou. V takovém případě je důležité, aby se ke všem kandidujícím subjektům dostala informace o možnosti zveřejnit svůj program. Pokud je to např. dostatečně zřetelně vytištěno v předchozím čísle, jedná se o dostatečnou nabídku. Když ji někdo nevyužije, nejedná se o pochybení redakce, že prezentace daného subjektu ve zpravodaji chyběla. Vhodným přístupem je např. doplnění informace, že subjekty X, Y a Z svou předvolební prezentaci nezaslali nebo si nepřáli svůj program uveřejnit apod.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat na info@mistnimedia.cz

Martin Mezenský, Michaela Černá

Michaela Černá se představuje:

PhDr. Michaela Černá vystudovala žurnalistiku, mediální studia a genderová studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a mediální studia na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze. Je ředitelkou Místní média, z.s.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Časté otázky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.