Má občan PRÁVO na publikování svého příspěvku?

V obecním zpravodaji je vhodné publikovat názory občanů na dění v obci (pakliže nejsou lživé, hanlivé, nejedná se o reklamu apod.). Není však povinností redakce (obce) v obecním zpravodaji tyto příspěvky uveřejňovat.

Redakce je ovšem povinna uveřejnit články zastupitelů. Takový článek musí být přiměřeného rozsahu a redakce jej musí otisknout do 3 měsíců od doručení redakci. Pakliže tak neučiní i přesto, že článek splnil náležitosti (byl zaslán včas, byl přiměřeného rozsahu, týkal se obce, ve které je zpravodaj vydáván), má zastupitel právo dožadovat se doplňující informace. Na její zaslání má 3 měsíce čas, ale jakmile je tato doplňující informace redakci doručena, je redakce povinna ji uveřejnit do 8 dnů nebo v nejbližším možném vydání zpravodaje.

Více o povinném otiskování názorů zastupitelů najdete v našem textu Novela tiskového zákona.

Michaela Černá se představuje:

PhDr. Michaela Černá vystudovala žurnalistiku, mediální studia a genderová studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a mediální studia na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze. Je ředitelkou Místní média, z.s.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Časté otázky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.