Město Litoměřice se soudilo o příspěvek do zpravodaje

V roce 2018 byl rozsudkem Krajského soudu v Ústí nad Labem uzavřen spor o příspěvek litoměřických zastupitelů do obecního zpravodaje. Zastupitelé se dožadovali otištění příspěvku (což je ze zákona jejich právo), vydavatel však oponoval, že příspěvek obsahuje neetická tvrzení a osobní útoky.

Soud rozhodl, že Radniční listy (zpravodaj města Litoměřice) musí otisknout zastupitelům tzn. doplňující informaci (více o ní najdete ZDE), ale zároveň z textu musí být vypuštěna sporná tvrzení. 

Novela tiskového zákona (více o ní ZDE), která dává zastupitelům a zastupitelkám možnost otiskovat svůj názor a případně doplňující informaci v obecním zpravodaji, je účinná od roku 2013. Od té doby se množí případy podobné tomu v Litoměřicích, přesto však nejsou takové soudní spory příliš časté.

Podrobněji si o případu z Litoměřic můžete přečíst přímo v jejich obecním zpravodaje ZDE – na straně 7.

 

Michaela Černá se představuje:

PhDr. Michaela Černá vystudovala žurnalistiku, mediální studia a genderová studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a mediální studia na Fakultě sociálních věd Karlovy univerzity v Praze. Je ředitelkou Místní média, z.s.
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.